BMW i3

BMW

Cena od 162 100 do 179 300 PLN

Znajdź dealera

Mocne strony

  • futurystyczny klimat
  • dobre osiągi

Słabe strony

  • wysoka cena

Ocena t4c: 8.1/10

Znajdź dealera
Action
0-100 km/h
od 7.3 s do 8.1 s
Action
liczba miejsc
4
Action
pojemność bagażnika
260/1100
Action
zużycie paliwa
od 0.0 l do 4.5 l / 100km
Action
moc
od 170 KM do 170 KM
Action
napęd 4x4
nie

O modelu

i3 to pierwszy seryjnie produkowany samochód elektryczny BMW wprowadzony na rynek w 2013 roku. Jest początkiem linii pojazdów wykorzystujących alternatywne źródła napędu oznaczanej symbolem „i”.

Jak wskazuje zawarta w nazwie liczba „3”, i3 ma być wśród elektrycznych i hybrydowych BMW tym, czym seria 3 wśród sedanów, kombi i hatchbacków, a X3 wśród SUV-ów.

O ile jednak wspomniane samochody mają długość ponad 4,6 m, i3 mierzy niecałe 4 m. Wczesne materiały prasowe zapowiadające wprowadzenie do produkcji elektrycznego BMW opisywały je roboczym określeniem „Megacity Vehicle”. Za głównych potencjalnych klientów uznano bowiem mieszkańców wielkich aglomeracji. Powszechny jest zresztą pogląd, że aktualne możliwości baterii predestynują samochody elektryczne właśnie do jazdy miejskiej.

Tym, którzy chcą wybrać się i3 także w dalsze trasy, proponowana jest wersja i3 REx, w której baterie elektrycznego napędu doładowywane są przez silnik benzynowy („Range Extender”).
Od 2017 roku standardem w i3 stały się w pełni LED-owe lampy, a do dotychczasowych dwóch modeli dołączyło bardziej dynamiczne i3s. Jego nazwa nawiązuje do oznaczenia „is” wyróżniającego usportowione wersje serii 3 i 5 oraz najmocniejsze X5 pierwszej generacji.

Na potrzeby linii elektrycznych i hybrydowych pojazdów „BMW i” bawarska firma stworzyła w 2007 roku instytut badawczy (think tank) o nazwie „Project i”. Przy okazji prac nad Megacity Vehicle prowadzono w nim analizy dotyczące mobilności w miastach. Prezentowano też aplikacje wspomagające zapoznawanie się z ofertą miejsc docelowych, takich jak instytucje kultury czy restauracje, oraz użycie różnych środków transportu w jednej podróży.

Dążenie do innowacji technicznych podkreślono futurystyczną stylizacją samego i3.
Nie zabrakło w niej jednak miejsca na nawiązanie do charakterystycznych motywów BMW, takich jak chociażby wloty powietrza. Mimo że silnik nie znajduje się z przodu, to między lampami umieszczono charakterystyczne „nerki”. Przy projektowaniu bocznej części nadwozia zreinterpretowano słynne załamanie linii tylnej szyby wymyślone przez Wilhelma Hofmeistera, znane jako „Hofmeister Knick”.

Wnętrze

Przy wejściu na rynek i3 zyskało swego rodzaju „premię wizerunkową”. Zawdzięcza ją temu, iż samochody „na prąd” były wcześniej domeną marek popularnych. Przy pierwszym zetknięciu z elektrycznym BMW wiele osób chwali jego kabinę za „odczucie premium”. Co więcej, samochód bywa oceniany jako wykończony lepiej niż niektóre spalinowe modele firmy z Monachium. Wpływa na to również dobór materiałów. Włókno węglowe wykorzystano nie tylko do ozdoby, ale i jako jedno z podstawowych tworzyw do budowy nadwozia.

Aluminiowo-karbonowa konstrukcja ma wiele niezaprzeczalnych zalet z punktu widzenia dynamiki i oszczędności energii, ale może słabiej tłumić dźwięki z zewnątrz.
W czysto elektrycznym i3 prawie nie odczuwa się delikatnego świstu silnika obecnego w pojazdach konkurencji, jednak do uszu kierowcy i pasażerów dociera hałas z opon. Słychać także pracę zawieszenia na nierównościach. W wersji z benzynowym generatorem dołącza do tego kolejny odgłos, porównywany przez dziennikarzy brytyjskiego WhatCar do kosiarki pracującej w dalekim ogrodzie.

Przestrzeń, jaką dysponują kierowca i przedni pasażer, uznawana jest za wystarczającą. Drążek dźwigni zmiany biegów, służący do przełączania między „D” („Drive”- jazda do przodu), „R” („Reverse”- bieg wsteczny) oraz „N” („Neutral”- pozycja neutralna), umieszczono obok kierownicy. Między fotelami jest więc płaska podłoga, jak w wielu minivanach. Mimo długości zbliżonej do współczesnych aut segmentu B i nieznacznie większej szerokości, w i3 można poczuć się jak w samochodzie klasy kompakt.
Wśród atutów elektrycznego BMW wymieniane są łatwość doboru pozycji za regulowaną w dwóch płaszczyznach kierownicą i rozplanowana w intuicyjny sposób tablica przyrządów. Niestety typowa dla niemieckich marek premium praktyka niewyposażania podstawowych wersji aut w regulację podparcia lędźwiowego foteli sięgnęła tu szczytu. Rozwiązania tego nie można mieć w i3 nawet za dopłatą.

Duża powierzchnia szyb, szczególnie z przodu i z boku, sprawia za to, że kierowca elektrycznego BMW może liczyć na naprawdę dobrą widoczność. Pozytywnie oceniane są też liczba i ukształtowanie schowków. W centralnym podłokietniku zmieszczą się dwa smartfony, a w kieszeniach przednich drzwi - 1,5-litrowe butelki.

Drzwi tylne otwierane są w stronę przeciwną do kierunku jazdy. Żeby z nich skorzystać, trzeba najpierw uchylić przednie. Recenzenci doceniają łatwy dostęp do kanapy, ale ich zdania na temat ilości przestrzeni są podzielone. Niektórzy chwalą miejsce na nogi, a przestrzeń nad głową opisują jako odpowiednią. Inni wyrażają opinię, że dorośli pasażerowie będą komfortowo podróżować tylko na krótkich dystansach. Warto jednak zauważyć, iż w przypadku i3 byłoby to spójne z miejskim charakterem auta. W tym kontekście warto spojrzeć również na skromny, bo liczący 260 l bagażnik (250 l w wersji z „Range Extenderem”).

Przestrzeń tę można powiększyć do 1100 l, składając dzielone w proporcji 50:50 tylne siedzenia.
I3 jest bowiem autem czteroosobowym. Ma natomiast mocowania ISOFIX po obu stronach kanapy.

Elementem standardowego wyposażenia i3 jest system informacji i rozrywki z łączem USB, obsługą Bluetooth oraz nawigacją wskazującą stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Za kierownicą

Nietypowy pojazd BMW to zawsze okazja, by zadać pytanie o realizację słynnego hasła „radość z jazdy”. W przypadku i3 sprzyjają temu również rozwiązania techniczne. Napęd przenoszony jest na tylne koła, a na dwa lata przed premierą auta pojawiły się filmiki pokazujące prototypy w kontrolowanym poślizgu.

W produkcyjnym i3 nie da się wyłączyć systemu kontroli stabilności (DSC), a oceny wrażeń zza kierownicy nie są jednoznaczne. Osoba przesiadająca się z pojazdu spalinowego będzie pod wrażeniem przyśpieszenia. Przy dynamicznym prowadzeniu w zakrętach można jednak odczuć efekty pójścia na kompromis na rzecz oszczędności energii (zastosowanie węższych, a więc mniej przyczepnych opon).

Ogólnie prowadzenie oceniane jest pozytywnie, ale charakter i3 nie jest aż tak sportowy, jak można by to sobie obiecywać na podstawie przyśpieszenia. Receptą na ten niedosyt jest wybór mającego szersze opony i twardsze zawieszenie i3s. W modelu tym dodano też tryb SPORT oraz zmodyfikowano sposób działania elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

Jazda samochodem elektrycznym skłania do zmiany sposobu myślenia o hamowaniu. Najpełniejsze wykorzystanie systemu odzyskiwania energii możliwe jest, gdy zwalnia się poprzez stopniowe zmniejszanie nacisku na pedał przyśpieszenia. Warto zaznaczyć, że szybkie zdjęcie nogi z gazu spowoduje włączenie świateł hamowania. Jeżeli kierowca zdecyduje się mimo wszystko skorzystać ze środkowego pedału, okaże się, że siła hamowania jest wystarczająca, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa (na zimowych oponach droga hamowania nie przekracza 40 m). Nie powinno też być problemów z jej dozowaniem.

Dość sztywne zawieszenie i3 spotyka się czasem z krytyką. Równoważy ją duża liczba pochwał za łatwość w manewrowaniu.   

Silniki

I3 oraz i3 REx napędzane są tą samą elektryczną jednostką o mocy 170 KM i dostępnym przez cały czas momencie obrotowym 250 Nm. Czysto elektryczne i3 rozpędza się dzięki niemu do 100 km/h w 7,2 s. W modelu, w którym akumulatory doładowywane są przez silnik spalinowy, czas przyśpieszania bliski jest 8 s. „Range Extender” to benzynowy motor o pojemności 0,65 litra zasilany z 9-litrowego zbiornika.
Od 2017 roku w i3 stosowane są większe akumulatory, dzięki którym realny zasięg na jednym ładowaniu sięga ok. 200 km. W wersji z „Range Extenderem” rośnie on do ok. 330 km.

Dysponujące mocą 184 KM i3s ma 20-calowe felgi i obniżone o 10 mm zawieszenie. Podobnie jak model standardowy występuje w dwóch wariantach. Czysto elektryczne i3s przyśpiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 s. a doładowywane przez motor spalinowy – w 7,7 s. Zasięgi są analogiczne jak w standardowym i3.

Technologia i bezpieczeństwo

Konstrukcja i3 składa się z dwóch modułów „Drive” i  „Life”. „Drive” to aluminiowa struktura z silnikiem, bateriami i zawieszeniem, natomiast „Life” to przestrzeń pasażerska w nadwoziu wykonanym z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem węglowym. Mimo nowatorskiej architektury, wynik uzyskany przez to auto w teście EuroNCAP można opisać jako „niezły”. I3 przyznano cztery gwiazdki na pięć możliwych. Ochronę kierowcy i dorosłych pasażerów oceniono na 86 procent, a dzieci na 81.

Zanim pojawiła się informacja, że korzystające z alternatywnych napędów auta bawarskiego koncernu sprzedawane będą w ramach submarki „BMW i”, w medialnych spekulacjach na temat nazwy dla „Megacity Vehicle” mocną pozycję miały nawiązania do mikrosamochodu Isetta. Jako najmniejsze BMW, elektryczny pojazd miał stać się kontynuatorem tradycji auta produkowanego w latach 1955-1962 na licencji włoskiej firmy Iso. Spodziewano się zatem nazwy iSetta lub eSetta.

Zapytaj eksperta time4car o ten samochód

Rywale godni rozważenia

Nissan LEAF

Dojrzały, dopracowany i przestronny samochód elektryczny


Cena od 159 900 PLN
Ocena t4c: 7.5/10
Zobacz

Renault ZOE

Samochód elektryczny, który sprawdzi się w użytkowaniu na co dzień


Cena od 121 900 PLN
Ocena t4c: 7.4/10
Zobacz

Volkswagen e-Golf

Elektryczna odmiana Golfa - tania w eksploatacji, droga w zakupie


Cena od 162 890 PLN
Ocena t4c: 7.5/10
Zobacz

Porady, które mogą Cię zainteresować

Porównaj wybrane modele ()